Zagęszczacz bębnowy SCRUDRAIN®TechFINN we współpracy z firmą matką - EKOFINN-POL oferuje zagęszczacz bębnowy ze śrubą Archimedesa SCRUDRAIN® produkowany przez firmę TEKNOFANGHI z Mediolanu. Jest on nowoczesnym i ekonomicznym urządzeniem służącym do zagęszczania osadów. Zagęszczacze osadów są szeroko stosowane w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody. Podstawowym ich zastosowaniem jest zagęszczanie osadu przed komorami fermentacyjnymi lub niekiedy komorami stabilizacji tlenowej, co prowadzi do znacznych oszczędności związanych ze zmniejszeniem wymaganych pojemności tych komór. 

Informacje ogólne

Zagęszczacze mechaniczne często są instalowane przed prasą komorową, taśmową, czy wirówką dla uzyskania większej koncentracji suchej masy przed ostatecznym odwodnieniem osadu.
Niekiedy zagęszczanie stosuje się zamiast odwadniania mechanicznego np. przed poletkami osadowymi lub rolniczym zagospodarowaniem osadu. Zagęszczacze tego typu znajdują też zastosowanie w przemyśle do usuwania grubszych zanieczyszczeń np. włókien w przemyśle tekstylnym.
Utrzymując wysoki standard wykonania urządzenia SCRUDRAIN® produkowane są w całości ze stali nierdzewnej AISI 304.

Zasada działania

Osad poddany flokulacji doprowadzany jest do wnętrza bębna filtracyjnego. W trakcie obrotów bębna woda filtruje na zewnątrz, a osad jest delikatnie przerzucany do wylotu przez śrubę Archimedesa.
Regulacja obrotów bębna odwadniającego i umieszczonej wewnątrz śruby Archimedesa umożliwia optymalizację zawartości suchej masy w osadzie zagęszczonym. Regulacja odbywa się przekładnią bezstopniową lub opcjonalnie falownikiem.
Wykładzina bębna jest utrzymywana w czystości przez system dysz płuczących. Możliwe jest wykorzystanie do płukania wody technicznej - ścieku oczyszczonego lub filtratu. Okres eksploatacji tkaniny filtracyjnej jest bardzo długi, gdyż nie jest ona poddawana obciążeniom mechanicznym (jak ma to miejsce w zagęszczaczach taśmowych).
Zagęszczacze SCRUDRAIN® dostarczane są w komplecie z tablicą kontrolno-sterującą, pompą płuczącą i wszelkimi urządzeniami pomocniczymi niezbędnymi do wydajnej i niezawodnej pracy.
Urządzenia SCRUDRAIN® mogą zagęszczać osad w ilości od kilku do ok. 60 m3/h zależnie od rodzaju osadu i zawartości suchej masy.
W ogólnym zakresie stosowania urządzenia te umożliwiają zagęszczenie osadów biologicznych o początkowej zawartości suchej masy 0,3%-1% do zawartości s.m. 6-12%.

Zalety

W porównaniu do tradycyjnie stosowanych zagęszczaczy taśmowych urządzenie SCRUDRAIN® ma następujące zalety:

  • Wyższa sprawność procesu zagęszczania, dzięki efektowi wielokrotnego przewracania osadu. Osad w zagęszczaczu jest stale mieszany i odwracany, co umożliwia swobodny odpływ wolnej wody i wody zawartej między flokułami.
  • Możliwość pełnej hermetyzacji procesu zagęszczania.
  • Ponad 8-krotnie dłuższy okres trwałości tkaniny filtracyjnej bębna odwadniającego. Tkanina filtracyjna nie podlega naprężeniom mechanicznym dzięki bezpośredniemu jej połączeniu ze znajdującą się wewnątrz śrubą Archimedesa.
  • 10-krotnie czystszy filtrat, gdyż pozostałości osadu z płukania tkaniny zagęszczacza odprowadzane są wraz z osadem. Możliwość płukania wyłącznie odciekiem obniża koszty eksploatacji.
  • Flokulator dynamiczny nie jest konieczny. Wymagane dla uzyskania flokulacji wymieszanie osadu z polielektrolitem uzyskuje się w mieszaczu in-line.
  • Zbędne jest sprężone powietrze i sprężarka, a także nie występują zwykłe problemy z utrzymaniem właściwego położenia taśmy filtracyjnej.
  • Oszczędność polielektrolitu przy zachowaniu wymaganej skuteczności zagęszczania.
  • Bezpieczeństwo obsługi dzięki zamkniętej konstrukcji. Małe wymiary urządzenia, łatwość transportu i podłączenia do eksploatacji.
  • Tablica kontrolna wyposażona w systemy alarmowe umożliwia automatyczną pracę urządzenia, a także, sterowanie urządzeniami współpracującymi jak pompy osadu czy polielektrolitu.

Dane techniczne


Typ

AD 04C

AD 06C

AD 04D

AD 06D

AD 10D

Śruba Archimedesa

1x400mm

1x600mm

2x400mm

2x600mm

2x1000mm

Maksymalny przepływ* [m3/h]

10-20

15-30

20-40

30-60

60-120

Moc napędu [kW]

0,35

0,75

0,70

1,50

3,0

Moc pompy płuczącej [kW]

0,75

0,75

2,2

2,2

3,0

Masa [kg]

350

450

550

800

2400

*Przepływ maksymalny zależy od rodzaju osadu i zawartości suchej masy.

Fotogaleria - nagrody, wybrane realizacje

http://ekofinn.pl/upload/articles/zageszczacz/grandprix.jpg

Nagroda GRAND PRIX targów Wod-Kan

http://ekofinn.pl/upload/articles/zageszczacz/zageszczacz_klodzko.jpg

Zagęszczacz bębnowy SCRUDRAIN AD04D

http://ekofinn.pl/upload/articles/zageszczacz/zageszczacz_wlodawa.jpg

Zagęszczacz bębnowy SCRUDRAIN, oczyszczalnia ścieków Włodawa